Amie Siegel

{~ '2016-10-06 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M' ~}–{~ '2016-11-18 00:00:00' | amDateFormat: 'D/M/Y' ~}

Kurátor: Irena Lehkoživová

Tvorba Amie Siegel se pohybuje mezi hraným filmem, videem, instalací a fotografií. Její témata oscilují často mezi fikcí a dokumentem, mezi filmovým dílem a výtvarným uměním. Důležitým tématem a pojítkem mnoha děl Amie Siegel je její kontinuální zájem o architekturu, její uspořádání, prostor, hierarchii a vazby, které utváří. Architektura, její společenská a ekonomická role a moc, její význam a vztah k okolí, je také předmětem dvou videí prezentovaných na této výstavě: The Architects (2014) a Quarry (2015).

Snímek The Architects (2014) zachycuje běžný pracovní den deseti velkých i menších architektonických studií v New Yorku. Vizuálně podmanivý rytmus kamery plující rozlehlými kancelářskými prostory odhaluje na základě hry s podobnostmi a rozdíly komplexní obraz sítě dnešních globálních architektonických firem, v nichž vznikají mnohé spekulativní a megalomanské projekty zaplavující naše města a vystavěné prostředí.

Ve druhém prezentovaném díle s názvem Quarry (2015), podbarveném emotivní skladbou Gustava Holsta, pak Amie Siegel sleduje cestu mramoru, symbolu přepychu a bohatsví, z původního místa v lomu do své finální destinace, kterou představují luxusní byty či kanceláře v mrakodrapech na Manhattanu. Dostáváme se do světa maket vzorových bytů pro majetnou klientelu, postavených v prodejních galeriích pro potřeby realitních kanceláří a developerů.

Oba filmy spojuje náhlédnutí do jakýchsi falešných světů současného architektonického průmyslu na pozadí světů reálných, jež nám však unikají. Videa Siegel tak vypovídají o stavu soudobé architektury více než kdejaká velkolepá architektonická přehlídka.

Snímek The Architects (2014) vznikl na objednávku galerie Storefront for Art and Architecture v New Yorku, a to jako součást amerického pavilonu OfficeUS na Benátském bienále architektury 2014.

Quarry (2015) vznikl na zakázku Haus der Kulturen der Welt v Berlíně pro výstavu Wohnungsfrage.

Amie Siegel (1974, Chicago, USA), známá hlavně svým dílem Provenance (2013), patří mezi nejvyhledávanější současné umělce. Její práce byla nedávno prezentována na samostatných výstavách v v Metropolitním muzeu v New Yorku, dále ve Storefront for Art and Architecture, New York; Kunstmuseum Stuttgart; MAK, Vídeň; Temple Bar Gallery, Dublin; Museum Villa Stuck, Mnichov nebo Simon Preston Gallery, New York. Zúčastnila se mnoha kolektivních výstav v institucích jako Whitney Museum of American Art, New York; Hayward Gallery, Londýn; KW Institute for Contemporary Art, Berlín; MoMA PS1, New York; MAXXI Museum, Řím; Haus der Kulturen der Welt, Berlín; Walker Art Center, Minneapolis; Witte de With Center for Contemporary Art, Rotterdam, a v mnoha dalších. Její videa a celovečerní filmy byly promítány na festivalech v Cannes, Berlíně, New Yorku nebo Torontu, v Muzeu moderního umění v New Yorku nebo v National Gallery of Art, Washington, D.C. Obdržela stipendia DAAD Berliner-Künstlerprogramm, Guggenheim Foundation a na Film Study Center při Harvardské univerzitě, je laureátkou Foster Prize za rok 2010 udělované ICA v Bostonu, ceny Sundance Institute Film Fund za rok 2012, ceny Forum Expanded na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu za rok 2014 a Creative Capital Award za rok 2015. Její práce se nachází v mnoha veřejných sbírkách jako Whitney Museum of American Art, Metropolitan Museum of Art, Tate Modern a Solomon R. Guggenheim Museum. Žije a pracuje v New Yorku. Pro více informací navštivte http://amiesiegel.net/.

Výstavu podpořili Velvyslanectví USA v České republice, Joinmusic, s.r.o., Etnetera Logicworks, s.r.o. a KS Textile Art.

Images courtesy the artist and Simon Preston Gallery, New York

Fotografie instalace Tereza Darmovzalová, úprava fotografií Michal Ožibko.

Ohlasy: Jan H. Vitvar, New York v Karlíně, Respekt, 2016, č. 43, s. 54–55.
Klára Peloušková, Po oběžné dráze kolem architektury, artalk.cz, 26. 10. 2016.

zpět

GALERIE VI PER
Vítkova 2, Praha 8
ST-PÁ 13-19, SO 12-18